Vedení La Ligy zaútočilo na španělskou federaci: Přerušení ligy je nezákonné!

Čas 07. 05. 2015, 18:55 | Autor podvinho | Zdroj lfp.es

<Přehled kauzy> Velkou aféru rozpoutala španělská fotbalová federace tím, že pohrozila kvůli sporu o dělení peněz z vysílacích práv přerušením profesionálních soutěží. Proti tomu se tvrdě ohradilo vedení první a druhé ligy.

LFP vs RFEF

Kauza se pochopitelně výrazně dotýká Realu Madrid a dalších španělských klubů. Fotbalová federace totiž vyhlásila od 16. května stávku kvůli novému zákonu o dělení peněz z televizních práv. S ním nesouhlasí ani hráčská asociace.

Vedení La Ligy naopak nové dělení peněz z vysílacích práv, které je mnohem rovnoměrnější, podporuje. A nesouhlasí s krokem, který udělala španělské federace.

LFP označilo přerušení La Ligy za nezákonné. Navíc federaci pohrozilo, že v případě, že se stávka uskuteční, bude právně vymáhat škody, které vzniknou. Krok federace nechápe ani vláda, dříve prý nový zákon podporovala.

Předseda LFP Javier Tebas dokonce označil krok fotbalové federace za vydírání. „Neustoupíme. Je to od nich šílené, neuvážené a nezodpovědné. Nejde jim o fotbal, ale o své vlastní zájmy,“ řekl Tebas.

Vedení La Ligy si stojí za tím, že federace nemá na tento krok právo. Celé vyjádření LFP přinesl i oficiální web Realu Madrid. V angličtině si ho můžete přečíst ZDE. Na celé vyjádření Javiera Tebase se můžete podívat ZDE.

Kdo je kdo a kdo co chce?

Protože chápeme, že celá kauza je pro fanoušky dost nepřehledná, pokusíme se ji trochu zjednodušit.

Kdo je kdo

LFP  (La Liga, vedení španělské ligy) - je PRO nový zákon

RFEF - Španělská fotbalová federace - je PROTI novému zákonu

O co jde?

Ve sporu jde o vysílací práva. Konkrétně o dělení velké sumy peněz, kterou platí televizní společnosti.

Aktuální situace: Smlouvy s televizními společnostmi si dohadují samy kluby. La Liga je jedinou ze špičkových evropských soutěží, kde to takto funguje. Výrazně nejvíce peněz z práv mají Real a Barcelona. Ročně dostanou kluby celkově 700 milionů eur (Barcelona a Real mají více než polovinu).

Nový zákon: Televizní práva se budou prodávat jako „jeden balík“. Cena je odhadem 1 miliarda eur. Polovinu peněz si kluby rozdělí rovnoměrně. Druhá polovina se rozdělí podle výkonů v posledních pěti sezonách, velikosti klubu a dalších kritérií.

Důsledky

RFEF - Vyhlásila přerušení první a druhé španělské ligy i finále domácího poháru od 16. května. Chce o novém zákonu diskutovat.

LFP  - Krok RFEF označila za nezákonný, s přerušením soutěže nesouhlasí. Na pondělí 11. května svolal mimořádnou schůzi klubů.

 
blank
 
blank
Komentáře

Zobrazit diskuzi (12 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!