La Lize hrozí přerušení od 16. května. Kvůli sporu o dělení peněz z vysílacích práv

Čas 07. 05. 2015, 11:04 | Autor podvinho
RFEF - španělská fotbalová federace
RFEF - španělská fotbalová federace

Nečekaná zpráva přišla od španělské fotbalové federace. A výrazně se dotkne všech týmů La Ligy. Federace totiž rozhodla o tom, že se od 16. května přeruší všechny domácí soutěže kvůli sporu s vládou o novém zákonu o televizních vysílacích právech.

La Liga je jedinou ze špičkových evropských souteží, kde si vyjednávají smlouvy o televizních právech samy kluby. Tím jsou výrazně zvýhodněny giganti Real Madrid a Barcelona, jejichž příjmy z televizních práv se se zbytkem ligy nedají vůbec srovnat.

Pro srovnání. Týmy jako Valencia či Atlétiko Madrid dostávají za televizní práva peníze na srovnatelné úrovni jako sestupující týmy Premier League. A po nové dohodě, která zaručí anglické lize ročně 1,7 miliardy liber, to bude ještě značně méně.

Nově rovnoměrnější rozdělení

Novinkou, kterou vláda schválila minulý týden, má být, že se budou prodávat vysílací práva na první a druhou španělskou ligu „v balíku“. 90% z celkové částky půjde na první ligu, zbytek na druhou.

Polovinu peněz si kluby rozdělí rovnoměrně. Druhá polovina se rozdělí podle výkonů v posledních pěti sezonách, velikosti klubu a dalších kritérií.

Fotbalové federaci se nelíbí, že má mít z prodeje práv podíl 4,55 procenta a částečně ztratí i svůj vliv. Tvrdí, že je stále otevřena dalšímu jednání s vládou. Kromě federace s rozhodnutím nesouhlasí ani hráčská asociace.

Vláda si ale za rozhodnutím stojí. Tvrdí totiž, že na změně La Liga celkově vydělá. V tuto chvíli dostávají kluby v první lize (ovšem hodně nerovnoměrně) asi 700 milionů eur ročně (více než polovinu mají Real a Barcelona). Nově by to mohla být až 1 miliarda eur.

"Španělský fotbal může dosáhnout takové ziskovosti a udržitelnosti, jaké byly dosud nepředstavitelné," uvedla vláda. Odporu federace a hráčské asociace prý nerozumí, protože dříve se k této novince přikláněly.

La Lize hrozí přerušení

Španělská federace se ovšem nenechala přesvědčit a naopak přešla do ofenzivy. Od 16. května hodlá přerušit domácí soutěže. Tato stávka by se dotkla posledních dvou kol La Ligy i finále Copa del Rey mezi Barcelonou a Bilbaem.

Federace chce o všem s vládou nadále jednat. V tuto chvíli ale není zřejmé, zda se dobere nějakého výsledku a jak případně hodlá řešit odložené zápasy. Spory o dělení peněz z vysílacích práv se každopádně dotknou nejvíc těch, kteří za nic nemohou - fanoušků španělského fotbalu. 

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (30 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!