Report: Real Madrid 5-1 Athletic Bilbao

Čas 20. 11. 2010, 23:55 | Autor Karlos | Zdrojmarca.com
Cristiano Ronaldo

<Aktualizováno> Los Merengues jasně odpověděli Barceloně a vrátili se znovu na čelo španělské ligy. O výhru se postarali Higuaín, Sergio Ramos a hattrickem Cristiano Ronaldo. Bilbao navíc dalo gól po jasném postavení mimo hru.

Ve 12. kole na Santiago Bernabéu přicestovali hrdí Baskové. Athletic Bilbao je vždy nepříjemným soupeřem, nicméně ve španělské metropoli jim to proti Realu Madrid příliš nejde. A nic jiného než prohra se neočekávalo ani tentokrát. Los Leones před zápasem do světa vykřikovali, že udělají maximum, aby obrali Los Blancos o body, ale jen to jim proti vedoucímu týmu ligy nebude stačit. Velkou motivaci pro domácí byl rozhodně výsledek zápasu rivala z Barcelony, ten totiž na Almeríi triumfoval 0-8, což byla před vzájemným zápasem hozená rukavice, navíc to znamenalo posun do čela La Ligy.

O návrat do čela tabulky se královský velkoklub pokoušel od sobotní 22. hodiny. Hrálo se na Santiagu Bernabéu a pískal Undiano Mallenco.

Hned na začátku zápasu ukázal famózní prácí s míčem Fernando Llorente. Španělský reprezentant prošel mezi Carvalhem a Khedirou, naštěstí však jeho střelu těsně před brankovou čárou vykopl na rohový kop Pepe. Prvních patnáct minut o sobě Real nedával příliš Iraizozovi vědět. Sice držel více míč, ale žádnou slušnou příležitost si vypracovat nedokázal. Až v 19. minutě a ta rovnou znamenala gól. ?ngel Di María našel v pokutovém území Higuaína, útočník Realu se otočil mezi dvěma obránci a zkušeně zakončil k pravé tyči Iraizozovi brány. Chvíli na to našel hlavu Sergia Ramose ze standardní situace Mesut Özil, obránce Španělska netrefil. Z protiútoku pak pálil Susaeta, Iker mu jeho ránu vyrazil na roh. Po této vzrušující fázi zápasu Real hru opět trochu uklidnil. Zajímavostí bylo, že se José Mourinho během první půle přesunul z lóže hned ke hřišti a lavičce Blancos, takže dával taktické pokyny prakticky on.

Těsně před půl hodinou měl další skvělou šanci Fernando Llorente, Iker ovšem znovu lapil. Madridský celek na šance Los Leones odpověděl tím nejlepším možným, sám dal gól. Cristiano Ronaldo našel dlouhým pasem Özila, ten sklepl na Portugalce, jenž bez problémů zařídil dvou brankové vedení. Kapitán portugalské reprezentace mohl ve 33. minutě dát svůj druhý gól, když obešel Iraizoze. Bohužel však zaškobrtl a spadl. Rozhodčí neodpískal penaltu, ani nedal žlutou kartu. Slušnou příležitost měl hned poté Higuaín, ale lehce minul pravou tyč.

Pět minut před koncem poločasu přišel velice diskutabilní okamžik. Iker Casillas totiž neudržel přízemní centr Bilbaa neudržel, míč se poté dostal po přihrávce sss k Llorentemu, jenž neměl problémy uklidit míč do sítě. Problém byl v tom, že útočník baskického celku stál za brankářem Realu a za ním už nikdo z obránců Los Blancos nestál (posoudit můžete pod tímto odstavcem). Dá se tedy říct, že gól neměl být uznán. Nic se však už nezměnilo, a to ani do konce prvního poločasu. Do šaten šel tedy Real s jedno brankovým náskokem.

Do druhého dějství udělali změnu akorát zástupci Baskicka. A právě Athletic Bilbao začal poločas v dobrém rozpoložení. Měl i první větší šanci. Přímý kop Susaety ovšem vyrazil Casillas. Los Merengues se však nechtěli nechat obrat o své útlé vedení. ?ngel Di María tak zakličkoval, Susaeta ho zfauloval v pokutovém území a měla se kopat penatlu. K té se netradičně postavil Sergio Ramos, a i když bez problémů proměnil, José Mourinho měl námitky, protože nejspíše příliš nesouhlasil s exekutorem.

I další minuty patřily mužstvu z Madridu. A opět šlo o gólovou radost. Přímý kop Cristiana Ronalda totiž Gorka Iraizoz hrubě podcenil, ze čehož pramenil čtvrtý přesný zásah Realu v dnešním zápase. Za dvě minutky mohl další trefu přidat i Gonzalo Higuaín. Z otočky ale těsně minul. A José Mourinho  poté vyslal jasný pokyn k lavičce, aby se poprvé střídalo. Dolů šel Sami Khedira, nahradil ho Francouz Lass. Dalších deset minut se nic extra zajímavého neudálo, tak přišly změny. Na straně domácích byl stažen Pipita Higuaín a do hry šel Karim Benzema.

V 78. minutě mohl třetí gól znamenající hattrick na své konto připsat Ronaldo. Po parádní kličkované bohužel těsně minul a svojí akci ukončil působení Mesuta Özila na hrací ploše. Němce nahradil Granero. Druhý gól mohl následně přidat Sergio Ramos, ten si naskočil fantasticky na roh Granera, bohužel míč šel těsně vedle. V závěrečných minutách si ještě slušnou šanci vypracovali hosté, avšak Javi Martínez před ležícím Casillasem trefil jen břevno. Rozhodčí hned poté neuznali gól Granero, který těžil z přihrávky Marcela, který byl v ofsajdu. Ve dvouminutovém nastavení přišlo zajímavé finále. Amorebieta totiž v pokutovém území fauloval Granera a pro gól si kráčel Ronaldo. Jenže první pokus mu neuznal kvůli zastavování rozhodčí, nicméně ten druhý už uznat musel. Konečný výsledek: 5-1.

Po první půli to vypadalo, že by mohlo jít o napínavou bitvu, ale díky proměněné penaltě a rychlému dalšímu gólu mohl být královský velkoklub na konci relativně v klidu. Ani žádné velké emoce a agresivita nebyly k vidění. Kontroverzní byla jen trefa Athleticu, která padla po jasném ofsajdu. Výkon nebyl naprosto stoprocentní, ale také nebyl zlý a hráči si zaslouží pochvalu za odvedený výkon a tři body. V týdnu nás čeká výlet na Ajax a za poté v pondělí slavné El Clásico. Máme se tedy na co těšit.

19. Gonzalo Higuaín, 30., 62. a 90+2. z pen. Cristiano Ronaldo a 57. z pen. Sergio Ramos