Televizní peníze ve Španělsku

Čas 03. 03. 2010, 14:15 | Autor thjuks | Zdrojbbc.co.uk
Peníze vždy hýbaly světem
Peníze vždy hýbaly světem

Proč mají dva španělské top kluby vyšší příjmy než jakýkoliv anglický klub? Odpovědí jsou televizní práva.

Španělský systém totiž umožňuje jednat o výši příjmů za vysílání domácích zápasů. V jiných zemích jsou peníze sjednané ligou a rozdělují se podle určitých vzorců.

Manchester United, jako vítěz Premier League, obdržel od televizních společností 52 milionů liber za sezonu 2008/09. Takový Real Madrid, který těžil ze smlouvy se společností Mediapro, si přišel podle některých zdrojů na téměř trojnásobek částky anglického klubu, konkrétně přibližně 157 milionů eur.

Mediální gigant Mediapro vlastní také práva mimo jiné na  Barcelonu, Athletic Bilbao a Real Zaragoza. Společnost vlastní práva Realu do sezony 2012/13 a za sedmisezónní smlouvu zaplatila neuvěřitelných 1,1 miliard eur.

V Anglii si například Manchester city přišel na 40 milionů eur, což je o pouhých 12 milionů méně než Manchester United. Takový způsob rozdělování pomohl ostatním anglickým klubům a proto jsou ve dvacetičlenném žebříčku klubů s největšími příjmy jen dva španělské kluby, ale anglických je sedm.

Pomoci španělským klubům by proto mohla jediná věc. Větší konkurence schopnost. Vždyť se stačí podívat na výsledky španělské ligy. Barcelona a Real ničí jeden tým za druhým.

V dlouhodobém hledisku peníze chudším klubům prostě chybí, proto má španělský model nevýhodu oproti anglickému. V Itálii jsou na tom podobně jak ve Španělsku a prý se chystá změna, chtějí upustit od individuálního jednání klubů. To by mohlo představovat problémy například pro Juventus.

Ten má stadion o kapacitě pouhých 28 tisíc míst, což je přibližně kapacity velikosti stadionů jiných velkých evropských klubů. Prodej práv je proto pro ně klíčový. Jenže argument je jasný, v Itálii chtějí více konkurenceschopnou ligu a tudíž i atraktivnější.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (7 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!