Další informace v 'kauze laseru'

Čas 02. 12. 2009, 10:12 | Autor Karlos | Zdrojrealmadrid.pl, Marca, as.com
Cristiano Ronaldo oslněný laserem
Cristiano Ronaldo oslněný laserem

Již určitě víte, že během nedělního El Clásica si jeden z fanoušků Blaugranas 'posvítil' na Cristiana Ronalda a Pepeho nebezpečným laserem. Přinášíme vám další informace k této kauze.

Velice nemilá událost proběhla v neděli na Nou Campu. Jeden méně inteligentní fanoušek Barcelony totiž svítil laserem na hráče Realu Madrid, takové svícení však může způsobit i škody na zdraví hráče.

Celou situaci komentoval například Jorge Valdano: "Bylo to strašné, ale udělal to jeden člověk z více než 80 000 lidí. To nic neříká o Barceloně, ale o jedné konkrétní osobě. Mělo by to být kontrolováno, protože to může hráčům způsobit zdravotní problémy a mohlo by to negativně ovlivnit pohled na hru."

Nicméně v této chvíli nejde ani moc o fotbal, ale o samotné zdraví jednotlivce. Podle dr. Félixa Armady z La Pazu může takové svícení nenávratně poškodil lidský zrak. Všechny takové lasery spalují živou tkáň, která je součástí lidské sítnice. Člověk může mít po působení takového laseru problémy se zaostřením na předmět.

Největším problémem je, že se tkáň již nezregeneruje, laserová ukazovátka tak mohou způsobit nezvratná poškození. "Nedá se to léčit žádnými léky. Je-li vypálena díra, nedá se s tím nic dělat. Vidíte jen černé skvrny v zorném poli, což rovněž ovlivňuje schopnost zaostření," řekl také dr. Armada.

Podobná zranění se velice často objevují například na diskotékách, kde je podobný i daleko silnější laseru daleko víc. Proto se používají speciální filtry. Během zápasu je to něco jiného, hráč není vystaven záření po dobu několika minut, ale spíše jen sekund. Ale i tak může dojít k poškození zraku, hráč je navíc očividně dekoncentrován a někdy může tento okamžik ovlivnit i výsledek zápasu.

Odborníci ve spolupráci s deníkem Marca zjistili, že šlo o 400 miliwattové lasery. Legální jsou však jen 50 miliwattové. Takto silné přístroje se používají jen na specializovaných diskotékách, dosvítit by měly až do vzdálenosti 5 km! Taková zařízení by se neměla vůbec dostat do rukou obyčejných lidí, alespoň teoreticky.

O podobném nebezpečí se nevaruje jen tak pro nic za nic. Svoje stanovy k masovému používání laseru mají i ministerstva zdravotnictví různých zemí. Ta před takovým použitím varují, protože může být vážně poškozeno zdraví člověka. V neděli na Nou Campu mohl být asi jen těžko poškozen zrak hráče, zvláště na takovou dálku. Navíc vezměme v potaz, jak dlouho se na Ronalda svítilo, ale fanoušek používající laser mohl poškodit zdraví fandů kolem.

Nejde o první útok na Ronalda
Během El Clásica však nešlo o první podobný útok na Ronaldo. Loni v únoru se podobně chovali fanoušci Olympique Lyon na Stade de Gerland. Tehdy dostal francouzský klub pokutu 3200 eur od Uefy.

Zajímavostí také je, že v dubnu roku 2008 se měl podobný incident stát právě i na Nou Campu. Tehdy v zápase Barcelony s Getafe, kdy si na laser stěžoval brankář hostí Pato Abbondanzzieri. Tehdy po zápase dokonce argentinský brankář ukazoval přibližně místo, kde mohl fanoušek sedět, Barcelona však nikoho nakonec nepokutovala.

Hodně mastnou pokutu dostali za podobné chování fanoušci Neapole. V zápase proti AC Milán totiž viditelně svítili na brankáře Nelsona Didu, klub vyznávající modrou poté dostal pokutu 15 000 eur. Navzdory všem faktům o škodlivosti na zdraví je laser legální například v Číně, nebo Litvě.

AS: Casillas na laser upozorňoval Mallenca ještě před zápasem
Nově zjištěnými obětmi 'muže s laserem' jsou Arbeloa a Casillas. Televizní kamery odhalily případy dvou již dříve zmiňovaných Portugalců a Arbeloy. Na Ikera se však svítilo ještě před zápasem a to při rozcvičce. Španělský kapitán vše oznámil Undianu Mallencovi, ten brankáři řekl, že ho má při opakování o všem informovat.

Je tu však malá šance, že by mohl být fanoušek Barcelony potrestán, formálně totiž asi není v zápisu rozhodčího žádná zmínka o stížnostech na laser. Vše tak asi vyšumí do prázdna.

Obviňovat za tento okamžik můžeme opravdu jen jednoho méně inteligentního diváka. Předevčírem to řekl i samotný Valdano. Toto chování vypovídá o jednotlivci, ne o všech fanoušcích Barcy.

Abidal se směje...
Trošku nevhodně na toto téma zažertoval Éric Abidal. Ten totiž reagoval na kontroverzi mezi Iniestou a Ronaldem ("Portugalec si na hřišti může dělat, co chce on sám") a možná i nechtěně nevolil zrovna vhodná slova. "Barcelona hraje tak rychle, že jí nezasáhne žádný laser."


Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (14 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!