Před 125 lety se narodil Santiago Bernabéu, otec úspěchu Realu Madrid

Čas 08. 06. 2020, 16:25 | Autor thjuks
Don Santiago Bernabéu
Don Santiago Bernabéu

Real Madrid má bohatou historii plnou trofejí. Mezi všemi osobnostmi slavného klubu jedna nade všemi vyniká. Santiago Bernabéu. Bez něj by Real Madrid, jak ho známe, dost možná ani neexistoval.

Všechno to začalo přesně před 125 lety ve východním Španělsku. Santiago Bernabéu de Yeste se narodil 8. června 1895 v Almanse, městečku ležícím blízko Valencie. Jeho otec byl Španěl a matka Kubánka.

Už v 5 letech se začala psát první kapitola jeho vztahu s Realem Madrid. Právě v tu dobu se totiž jeho rodiče rozhodli, že se přestěhují do Madridu. Malý Santiago odjakživa projevoval velký zájem o fotbal a se svým otcem pravidelně navštěvovali zápasy Realu Madrid. A protože fotbal Santiagovi tak nějak šel, což prokazoval i v místním Gimnástica Espaňola, v roce 1909 ho jeho otec zapsal do mládežnického týmu Realu Madrid. Tedy vlastně do Madridu FC, jak se klub tehdy jmenoval.

Když Santiago Bernabéu poprvé přišel do klubu, chtěli, aby byl brankářem, ale jeho bratr Marcelo to odmítl a řekl jim: „Buď bude hrát jako střední útočník, nebo nebude hrát vůbec." A jak Marcelo Bernabéu řekl, tak se také stalo a mladý Santiago začal hrát na postu středního útočníka.

Už v šestnácti letech odehrál první zápas za seniorký týmu Realu Madrid. Bernabéu neměl vlastně ten den ani hrát, ale áčku chyběl útočník. A Santiago se hned trefil. Bernabéu sice nebyl žádný technik, ale góly střílet uměl. Při památné remíze proti Barceloně 6:6 dal dokonce čtyři branky. Bernabéu hrál za A tým Realu Madrid až do roku 1928. V 79 zápasech nastřílel 69 gólů.

V roce 1912 se otevíral stadion O'Donnell, na kterém Real Madrid v té době hrál, a Santiago Bernabéu pomáhal s přípravami. Natíral plot, vybíral z hrací plochy kameny a dělal vše, co bylo potřeba.

Santiago Bernabéu byl Realu oddaný i po kariéře fotbalisty. Zůstal vlastně Realu věrný až do své smrti v roce 1978. Mezi lety 1936-41 byl Bernabéu trenérem prvního týmu a v roce 1943 prezidentem.

Jedna z prvních vážných investicí nového prezidenta, tak by se dalo nazvat vybudování nového stadionu - Estadio Chamartin byl již nevyhovující. Z toho důvodu byl 14. září 1947 otevřen nový stadion Realu Madrid a o pár let později, přesněji v roce 1955, ho pojmenovali po prezidentovi, tedy Santiago Bernabéu. Don ale nebyl žádný chvástal, proto mu nikdy neřekl Bernabéu. Pro něj to byl stále jen Chamartín.

Santiago Bernabéu měl oko na hledání talentů, do klubu přivedl hráče jako Luis Regueiro a Alfredo di Stéfano, kteří se stali legendami klubu. Jenomže tento muž měl také „čuch“ na to, jestli je daný hráč dobrým člověkem. Z toho důvodu odmítl mnoho hráčů, které sice už měl vyjednané, ale nepřál si, aby mu rozhádali mužstvo.

Během funkčního období Santiaga Bernabéua Real Madrid vyhrál velké množství trofejí a Bernabéu se stal nejúspěšnějším prezidentem na světě. A nejenže by je Real vyhrál, on to dokázal i několikrát zopakovat, PMEZ, ligové tituly, španělské poháry a další a další trofeje, to vše si Real připsal na své konto během jeho kralování. Nikdy na něho nikdo nezapomene, je v srdci každého hráče Realu a navždy bude, k nejlepšímu prezidentovi naší nejúspěšnější éry není co více dodat.

Jedinou kaňkou v životě Santiaga Bernabéa je politika. Během španělské občanské války (1936-39) bojoval na straně generála Franka, který ho později vyznamenal za statečnost.

Někteří lidé Bernabéa obviňují z pozdější spolupráce s Frankem v době, kdy tento muž již diktátorem. Tuto spolupráci Bernabéu nesčetněkrát vyvracel. A nezůstal jen u slov. Když se vysoce postavený generál Frankova zločineckého režimu na stadionu Realu Madrid choval nevhodně, Bernabéu mu na něj do konce života zakázal vstup. Svůj názor nezměnil ani po tom, co mu opakovaně vyhrožovali smrtí.

Santiago Bernabéu zemřel 2. června 1978 během mistrovství světa v Argentině. FIFA dokonce vyhlásila třídenní smutek a při zbývajících zápasech se držela minuta ticha.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (5 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!