JÁ, LEGENDA #7 – Karim Benzema aneb Deník třídního otloukánka

Čas 22. 07. 2018, 13:06 | Autor Hleďas
Karim Benzema
Karim Benzema

Po delší pauze vás opět vítá seriál Já, Legenda. Dlouho jsem přemýšlel, komu tento díl věnovat. Bílý dres s číslem 7 nosila spousta legend, z nichž ta největší před pár dny královský klub opustila. Karim Benzema nikdy číslo 7 nenosil, přesto bude hlavní postavou dnešního dílu. Karim asi nikdy nebude největším oblíbencem fanoušků, leč objektivně je to jeden z nejúspěšnějších hráčů Realu Madridu v historii. Pohodlně se usaďte, začínáme.

Karim Mostafa Benzema se narodil 19. prosince roku 1987 ve francouzském Lyonu, Hafidu Benzemovi a Wahidě Djebbara, francouzským potomkům alžírských přistěhovalců. Vyrostl v malém domě společně s osmi sourozenci (Karim byl šestým nejstarším). Není tak divu, že jeho rodiče, kteří museli uživit 9 hladových krků, neměli peněz nazbyt.

Bron, čtvrť, ve které Karim vyrostl, nepatří mezi nejbezpečnější. V dětství se Karim často potuloval po ulicích, kde poznal členy místního gangu. Kdoví, jak by to s ním dopadlo, kdyby rázně nezakročil jeho přísný otec. Právě od něj se Karim naučil větší disciplíně a nastoupil do katolické školy. Zde to ovšem Benzema neměl lehké. Byl potomkem alžírských přistěhovalců, navíc měl v dětství problémy s nadváhou. V budoucnu se později sám vyjádřil, že to bylo kvůli špatným stravovacím návykům, které v té době měl.

Svoji fotbalovou kariéru zahájil Karim Benzema ve svých 8 letech v místním klubu Bron Terraillon. Jeho spoluhráči mu přezdívali Coco. Už v té době všechny převyšoval. Když hrál v 10 letech proti stejně starým soupeřům ze slavného francouzského týmu Olympique Lyon, ve kterém vstřelil 2 góly, vzbudil tím zájem věhlasného klubu. Netrvalo dlouho a Benzema začal oblékat dres Lyonu.

OLYMPIQUE LYON:

Pokud někdo čekal, že po přestupu do Lyonu zapadne do průměru, šeredně se mýlil. Benzema hravě procházel všemi kategoriemi jako nejlepší hráč a když v pouhých 16 letech nastřílel za juniorský tým v jedné sezoně 38 gólů, byl povýšen mezi dospělé do rezervního týmu Olympique Lyon. Ani zde se ovšem moc neohřál a už o rok později si připsal debut za první tým Lyonu. Stalo se tak 15. ledna 2005 v zápase proti FC Metz, který Olympique vyhrál 2:0. Po tomto zápase podepsal Benzema svůj první profesionální kontrakt.

Lyon byl v té době na výsluní. Každým rokem produkoval skvělé hráče, které pak za velké peníze prodával do zahraničí. Ani to ovšem klubu nezabránilo v tom, aby rok co rok s přehledem opanoval francouzskou domácí soutěž. Ani v Lize Mistrů to ovšem nebylo zlé (ostatně, fanoušci Realu Madrid o tom vědí své). A právě v této soutěži dal Benzema svůj první gól mezi dospělými. Stalo se tak na konci roku 2005 v zápase proti Rosenborgu, který jeho tým vyhrál 2:1.

Hvězda Karima Benzemy dál stoupala. V sezoně 2007/2008 už nastupoval jako hrotový útočník číslo 1. Sázka na něj se trenérovi Alainovi Perrinovi rozhodně vyplatila, protože Benzema ve všech soutěžích vstřelil úctyhodných 28 gólů a výraznou měrou tak přispěl k zisku dalšího ligového titulu. Byl zvolen nejlepším hráčem uplynulého ligového ročníku a další individuální ocenění sbíral jako na běžícím páse.

Další sezona byla z individuálního hlediska stejně úspěšná jako ta minulá, z toho týmového však skončila neúspěchem, když Lyon poprvé po 7 letech nezískal ligový titul. Začalo být jasné, že Benzema se stal velkou rybou v malém rybníčku a jeho kariéře by slušel posun výš. Nakonec přišel výstup až na úplný vrchol, když si Karima vybral znovuzvolený prezident Florentino Pérez. Benzema byl jedním z jeho Gálacticos. Společně s Benzemou přišla taková jména jako Cristiano Ronaldo, Kaká nebo Xabi Alonso a fanoušci Realu se tak měli rozhodně na co těšit.

REAL MADRID:

Svůj první gól za Real Madrid vstřelil Benzema v zápase proti Xérezu, který Los Blancos vyhráli 5:0. První sezonu v bílém dresu však Karim Benzema jako úspěšnou rozhodně hodnotit nemohl, neboť v ní vstřelil pouhých 9 gólů. V lize sice Real pokořil klubový rekord, když získal úctyhodných 96 bodů, ale tento výsledek bohužel přebilo 99 bodů v podání Barcelony.

Sezona 2010/2011 už byla veselejší. Pod trenérem Mourinhem Real začal hrát fotbal založený na brejcích, který rychlému Benzemovi vyhovoval. Ve všech soutěžích vstřelil 26 gólů a výrazně pomohl k zisku Copa del Rey.

Ligová trofej však Benzemovi a jeho spoluhráčům stále unikala. A právě ligový titul byl před sezonou 2011/2012 hlavním klubovým cílem. A Real, který v této sezoně připomínal nezastavitelný válec, ji skutečně získal. Benzema vstřelil 21 ligových gólů, v ostatních soutěžích přidal dalších 11 a společně s Ronaldem a Higuaínem vytvořili nezastavitelné trio, které v jedné sezoně nastřílelo neskutečných 118 gólů. Nutno dodat, že trio Ronaldo – Benzema – Higuaín nemělo povahu dalších slavných útočných letek typu BBC nebo MSN. Benzema a Higuaín se na hrotu totiž často střídali a spolu toho moc nenahráli. O to úctyhodnější tento počin je.

Po snové sezoně 2011/2012 však přišel útlum. Sezona 2012/2013 byla jak z Benzemova pohledu, tak z pohledu celého Realu hrubě nevydařená a Los Blancos nezískali ani jednu trofej. Benzema nastřílel pouhých 18 gólů. Bylo jasné, že je třeba něco změnit. Z anglického Tottenhamu už byl na přestup natěšený hvězdný Gareth Bale, ale bylo třeba uvolnit mu místo. Černého Petra si vytáhl Gonzalo Higuaín. Vedení Realu Madrid v čele s novým trenérem Ancelottim vložilo svou důvěru do Karima Benzemy.

A trefa vedle to rozhodně nebyla. Ronaldo, Bale a Benzema spolu úžasně spolupracovali a s podporou DiMaríi, Alonsa, Modriće a dalších, táhli Real za dalšími úspěchy. Liga bohužel zase nevyšla, Real si to však bohatě vynahradil výhrou ve Španělském poháru, ale hlavně ziskem La Décimy.

Real vyhrál svůj desátý ušatý pohár a všechno se zdálo být skvělé. Klub měl ustálenou sestavu, oblíbeného trenéra, navíc doplnil kádr o další hvězdy. Zpočátku to také vypadalo na další snovou sezonu. Merengues vytvořili rekord, když vyhráli 22 zápasů v řadě a navíc vyhráli Mistrovství světa klubů. Pak však přišla hluboká krize celého týmu, se kterou se svezl i Benzema. Real nakonec žádnou trofej nezískal a zloba fanoušků pak spadla na Garetha Balea a právě na Karima Benzemu.

KRITIKA:

V dalších sezonách Real Madrid vyhrál, co se dalo. Třikrát za sebou opanoval Ligu Mistrů, vyhrál domácí ligovou soutěž, Mistrovství světa klubů, Španělské i Evropské superpoháry. Karim Benzema byl nedílnou součástí všech těchto úspěchů. Postupem času se jeho role změnila, přestal sice dávat tolik gólů, zato skvěle spolupracoval s Cristianem Ronaldem, který góly stále střílel jako na běžícím páse. Fanoušci Realu jsou však nároční a od útočníka číslo 1 očekávali něco víc. Pokaždé, když se týmu nedařilo, zloba fanoušků se obrátila s železnou pravidelností vždy na Karima Benzemu. Vyčítalo se mu, že málo běhá, že neproměňuje šance, že už týmu nemá co dát. Nadávalo se na trenéra Zidana, který Benzemu stále stavěl do základní sestavy, přestože v týmu byli produktivnější útočníci.

Ano, Karim Benzema nehrál vždy skvěle, spoustu věcí pokazil a na hřišti občas vypadal nekoncentrovaně. Bohužel v lidské povaze je fixovat se na nepodařené věci a zapomínat na ty povedené. Nikdo tak nezmiňoval kvanta míčů, které Benzema pro své spoluhráče udržel, prostor, který pro ně vytvořil, ani záblesky geniality, kterými mnohokrát Benzema Realu doslova zachraňoval krk (např. LM 16/17, Atlético gól na 1:2).

Často se zapomíná na fakt, že Karim Benzema je historicky 4. nejlepším střelcem Ligy Mistrů a to hned za mimozemským duem Ronaldo – Messi a za legendárním Raúlem. Často se zapomína na to, že Karim Benzema je 7. nejlepším střelcem Realu Madrid v historii (jeho gólový průměr je dokonce vyšší než ten Raúlův). Často se zapomíná na fakt, že zatímco spousta dalších hráčů každou chvíli hrozila odchodem z Realu Madrid, ať už proto, že jim v Madridu skutečně něco chybělo, nebo prostě chtěli víc peněz, Benzema podobné chování nikdy nepředvedl.

O Benzemovi se často říká, že je nedisciplinovaný. Je fakt, že mimo hřiště je častým terčem bulvárních pseudoaférek, ale na hřišti je to jeden z nejdisciplinovanějších hráčů, které můžeme vidět. Za 9 let v Realu Madrid nasbíral pouhých 9 (!) žlutých karet a žádnou červenou. V Lyonu přidal dalších 4. A za francouzský národní tým nebyl za 70 odehraných zápasů potrestán ani jednou. Pokud tak Benzema není zraněný, nehrozí, že by nehrál kvůli disciplinárnímu trestu.

OSOBNÍ ŽIVOT:

V osobním životě je Karim Benzema je praktikující muslim. Žije se svou přítelkyní Corou Gauthier, se kterou má 2 děti, dceru Melii a syna Ibrahima.

Karim Benzema je hráč, který bude veřejností doceněn až po svém odchodu. Nikdy nenastřílí 50 gólů za sezonu a nikdy nebude hlavní tváří týmu. Zároveň je to však útočník, který svým umem nechá vyniknout své spoluhráče. A v tom je nejlepší na světě.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (67 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!