JÁ, LEGENDA #3: Guti, mistr nečekaných přihrávek

Čas 24. 02. 2018, 19:55 | Autor Hleďas
Guti na tiskovce
Guti na tiskovce

Fotbalový génius a skutečný Madridista. Za Real Madrid odehrál 24 sezon, ve kterých byl skvělým příkladem všem mládežnickým hráčům Realu, kteří snili o tom, že si jednou zahrají na Santiago Bernabéu. Prošel všemi kategoriemi Realu Madrid, získal 15 trofejí a dokonce oblékal kapitánskou pásku. Přesto zůstává velice rozporuplnou postavou v historii Realu Madrid. Dámy a pánové, Guti.

José María Gutiérrez Hernández, jak zní jeho celé jméno, se narodil 31. října roku 1976 v Torrejón de Ardoz, což je městečko poblíž Madridu. Když mu bylo 10 let, začal hrát za přípravku Realu Madrid, zpočátku jako útočník, časem se však přesunul do zálohy, kde strávil většinu kariéry. Guti prošel všemi mládežnickými týmy Realu, aby 2. prosince 1995 mohl vyběhnout jako člen prvního týmu do domácího zápasu proti Seville, který Real vyhrál 4:1. Do konce sezony stihnul nastoupit do dalších 8 duelů a dokonce vstřelil svůj první gól.

V roce 1997 začal Guti sbírat trofeje. Během jednoho roku vyhrál La Ligu, Španělský superpohár a také Ligu Mistrů. Přestože odehrál 17 zápasů, nepatřil do základní sestavy a nebyl nikterak důležitým členem týmu. To se mělo změnit v sezoně 1999/2000, ve které měl nahradit Clarence Seedorfa. To se však Gutimu nepovedlo. Podával nekonzistentní výkony a vše vyvrcholilo vyloučením v domácím zápase proti Realu Sociedad. Právě nekonzistentnost výkonů a také určitá emoční nevyspělost ho provázela celou kariéru. Ale o tom až později.

Nadcházející sezonu totiž můžeme považovat za Gutiho nejpovedenější v bílém dresu. Paradoxně tuto sezonu odehrál na postu útočníka, nikoli na své přirozené pozici v záloze. Zužitkoval tedy zkušenosti z mládežnických týmů, kde jako útočník několik let nastupoval. Guti, který tehdy zaskakoval za dlouhodobě zraněného Fernanda Morientese, dal 14 gólů ve 27 zápasech a stal se jedním z hlavních tahounů v cestě za 27. titulem v La Lize.

Člověka tedy napadá otázka: když se mu v útoku tak dařilo, proč v něm nezůstal, a přesunul se zpět do zálohy? Bohužel pro Gutiho, píše se začátek nového tisíciletí a vedení Realu Madrid právě odstartovalo projekt Gálacticos. Když se Guti začínal rozehrávat v záloze, přišel Zinedine Zidane, když mu to začalo pálit v útoku, přišel po úspěšném Mistrovství světa brazilský střelec Ronaldo. Sám Guti se v roce 2003 vyjádřil takto: „Všechny dveře se přede mnou zavírají. Zlepšoval jsem se jako záložník a přišel Zidane. Zlepšuju se jako útočník a přijde Ronaldo. Teď hraju jako záložník v nároďáku a přijde Beckham.“

O jeho vztahu s Davidem Beckhamem se napsalo tisíce řádků. Oba byli neskutečně talentovaní, oba podávali ne úplně vyrovnané výkony, oba měnili účesy prakticky každý týden. Když v roce 2001 novináři spekulovali nad případným přestupem Beckhama do Realu, Guti se vyjádřil takto: „Řeči o možném přestupu Beckhama mě nevyvádí z míry, ale upřímně to nechápu. Proč je tolik pozornosti věnováno jemu? Nemyslím si, že je správné, že když hrajeme tak, jak hrajeme, píšete jenom o něm.“ David Beckham v roce 2003 skutečně přišel a Guti tento příchod pravděpodobně překousl, protože se nikdy neprokázalo, že by měli vyloženě nepřátelský vztah. Když ale v roce 2007 Beckham odešel do LA Galaxy, Gutimu se pravděpodobně ulevilo, soudě podle jeho vyjádření: „Věci se uklidnily. Beckhamův odchod dal věci do pořádku. Odchod těchto známých hráčů přinesl do kabiny čerstvý vzduch.“

Nicméně zpátky k Gutiho pozici v Realu Madrid. Jak vidíte, Guti v Realu Madrid nikdy neměl na růžích ustláno a sám o tom často mluvil. To, že mu pravděpodobně mohlo být projeveno o něco více důvěry, je jedna věc. Tou druhou je, že když už ji dostal, tak většinou selhal. Když v roce 2006 přišel do klubu Fabio Capello prohlašoval: „Guti je skvělý hráč, plánuju kolem něj postavit tým.“ Guti však podával nevýrazné výkony a ani tehdy se do základní sestavy natrvalo neprobojoval. Pouze tak potvrdil to, co se o něm delší dobu říkalo. Je to skvělý žolík.

Stejně tak jako dokázal podat špatný výkon, kdy se na hřišti bez zájmu ploužil, uměl Guti udělat ze zápasu svojí one man show. Příkladem budiž zápas ze sezony 2006/2007 proti Seville, ve kterém postavil Capello základní jedenáctku bez španělského šikuly. Po poločase Real prohrával 0:1, a když Guti vystřídal Raúla, jeho jediný úkol byl pomoct otočit zápas. A to Guti dokázal. Na hřišti se bavil, kličkoval, rozdával přihrávky. Dvě z nich dokázali Van Nistelrooy a Robinho přetavit v góly a Real tak vyhrál 3:1.

Všichni si jistě pamatujete (a kdo ne, tomu doporučuju se podívat) na památný zápas s Deportivem z roku 2010. Guti dostal exkluzivní pas a šel sám na brankáře Deportiva. Situaci vyřešil tak, jak to asi dokáže jen on. Místo střely, patičkou naslepo přihrál Karimu Benzemovi, který potom střílel do prázdné brány. Tato přihrávka vyšachovala celou obranu včetně brankáře, který byl naprosto bezmocný.

Když v roce 2010 Guti přestupoval do Besiktasu, opona za jeho dlouhou a taky trochu tajemnou kariérou v Realu se zatáhla. Guti za Real odehrál přes 500 zápasů, dlouhá léta byl druhým kapitánem, získal 15 trofejí, přesto si nikdy kompletně nezískal srdce fanoušků. Jeho kariéra je úžasná, přesto se však objevují hlasy, že jde spíše o nenaplněný talent. Pravdu asi mají oba tábory.

Guti je velice kontroverzní postavou historie Realu Madrid. Přesto je legendou. V Realu vydržel 15 let v období, kdy to moc hráčů nedokázalo. Byl jako sloup, který drží stavbu pohromadě. S Realem zažil skvělé i špatné období, ale opustil ho až na sklonku kariéry. A ještě jedna věc: je to právě Guti, kdo vstřelil 5000. gól Realu Madrid v La Lize a 500. v Lize Mistrů.

Úspěchy:
3x Liga Mistrů
2x Interkontinentální pohár
1x Evropský superpohár
5x La Liga
4x Copa del Rey

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (16 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!