Report: Olympique Marseille 1-3 Real Madrid

Čas 08. 12. 2009, 20:00 | Autor Karlos | Zdrojuefa.com, marca.com
Ronaldo a jeho radost z branky

<Aktualizováno> Real Madrid si vítězstvím nad Marseille zajistil s přehledem první místo ve skupině. O branky se postarali Cristiano Ronaldo, dvěma góly, a Raúl Albiol jedním. Za domácí tým dal branku Lucho González, který ale v druhé půli neproměnil penaltu.

Základní skupina nejprestižnější evropské fotbalové soutěže je za námi. V dnešním programu Ligy mistrů se Los Merengues utkali s Olympiquem Marseille. Před začátkem zápasu ještě neměl ve skupině C jasný postup ani jeden ze tří kandidátů na postup. Vedl Real Madrid, za ním byl italský AC Milán a třetí byla právě Marseille. Posledním celkem byl FC Curych.

První vzájemný zápas ve skupině skončil vítězstvím Realu Madrid. Na Bernabéu dokázal francouzský celek přehrát rozdílem třídy 3-0. Královskému velkoklubu se však tehdy zranil Cristiano Ronaldo, jenž si své zranění obnovil v utkání reprezentace, ale právě proti Olympique začaly jeho problémy. V tomto duelu dal Cristiano dvě branky.

Favoritem 'odvetného' zápasu byl na takových 65% Real Madrid. Ten sice není v nějak oslnivé formě, ale po návratu Cristiana Ronalda se jeho síla zdvojnásobila, Portugalec navíc nebude hrát o víkendu, protože dostal proti Almeríi červenou kartu, tudíž bude určitě ještě daleko více motivován.

Poslední zápas Realu Madrid v základní skupině C se hrál tradičně od 20:45. Los Blancos přivítal zaplněný Stade Vélodrome. Roli hlavního rozhodčího dostal německý arbitr Wolfgang Stark. Na tribuně se objevil například i Zinedine Zidane, který se v Marseille narodil, ale největších úspěchů dosáhl v dresů 'bílého baletu'.

Manuel Pellegrini udělal v sestavě oproti zápasu s Almeríí jen jednu změnu. Granera nahradil Francouz Lass. Domácí měli v základní sestavě i bývalého Madridistu Heinzeho, ten další, Morientes, seděl jen na střídačce. Začátek zápasu byl opravdu hodně zajímavý. Po pár vteřinách byl ošetřovaný Pepe, ale hned po pěti minutách totiž přišel první gól. Faul Cissého na van der Vaarta totiž potrestal skvělou střelou z přímého kopu Cristiano Ronaldo. Mandanda si sice sáhl na míč, ale na perfektní ránu neměl šanci. Bohužel to madridskému celku moc dlouho nevydrželo. Sergio Ramos totiž nechal příliš prostoru Taiwovi, který našel Brandaa, jenž ale trefil jen Albiola, bohužel od španělského reprezentanta se míč odrazil k Luchovi Gonzálezovi, který vyrovnal na 1-1. Zajímavé utkání se však začalo i hodně kouskovat, třeba i kvůli zraněním. Po srážce Nianga a Pepeho museli být oba hráči ošetřováni a dostali na hlavy slušivé obvazy. Po čtvrthodině dokázali domácí vsítit další branku, bohužel pro ně jí docílil Brandao po ofsajdu. Po vyrovnání přebrali taktovku utkání hráči Marseille, postupem času se vše znovu vyrovnalo a Real si připsal jednu velikou příležitost. 28. minuta totiž přinesla roh van der Vaarta, který našel Ronalda, jenž trefil jen tyč. Odražený míč napálil Higuaín jen do Mandandy, ten skvěle zasáhl i při dorážce Pepeho a Ramose. Žlutou si po této šanci připsal Higuaín, o deset minut později ho po evidentní ruce napodobil Xabi Alonso. Další dvě šance v první půli měli hosté. Nejprve centroval Sergio Ramos, našel Cristiana Ronalda, ten ale hlavou jen těsně přestřelil branku francouzského celku. Poté, již v nastaveném čase, který byl kvůli častému přerušování tři minuty, se dostával do skvělé šance Marcelo, když obešel Bonnarta, ale ten samý hráč mu poté znepříjemnil střelu, takže Brazilec minul. Víc se toho v prvním dějství nestalo, stav 1-1.

Celé utkání bylo hodně vyostřené a plné tvrdých soubojů. Ani diváci na atmosféře mezi hráči nepřidali, na hrací plochu totiž někdy létaly dost nebezpečné předměty, zvláště na Cristiana Ronalda a další hráče Blancos. Ale vraťme se k průběhu dnešního duelu. Druhý poločas již neodstartoval dvěma góly, k viděni byla tak maximálně menší šance Marseille, kterou utnul Iker Casillas a poté ještě střela Rafaela van der Vaarta, zákrok Mandandy a následná nepřesná dorážka Marcela. Brazilec měl šanci i poté, jeho pokus však vytlačil Mandanda. Jenomže po jednom ze série rohů dokázali vstřelit konečně branku hosté. Centr van der Vaarta se totiž po odrazu dostal k Raúlu Albiolovi, ten parádně umístil míč k tyči a Merengues vedli. O dvě minutky později přišel náznak šance domácího celku, míč však přelétl přes bránu po zákroku Pepeho. Následně došlo k prvnímu střídání, odešel Higuaín, kterého nahradil Francouz Benzema. Na toho si domácí fandové dosti zapískali. V 66. minutě přišel obrovský zkrat Ikera Casillas. Ten totiž zdemoloval kapitána domácích, Nianga, který musel následně střídat. Vše se ale stalo v pokutovém území, proto se pískala penalta. Tu naštěstí Lucho González neproměnil, trefil jen břevno. Na hřiště se dostal v zápase i Raúl González, kterému se v minulém týdnu narodilo páté dítě, dcera Mária. Čtvrthodiny před koncem střetnutí tu byla další možnost pro Albiola, tentokrát se španělský reprezentant netrefil. Následně byla k vidění dvě střídání. Nejprve na domácí straně, přišel totiž Fernando Morientes, poté i v týmu hostí, to když odešel Xabi Alonso, kterého nahradil Mahamadou Diarra. V 80. minutě to již bylo o dvě branky, Lass skvěle našel Ronalda, toho sice nejprve obral o míč Mandanda, jenomže Portugalec se rychle zvedl a odražený míč pohodlně dorazil do prázdné brány. A o tři minuty na to si skvěle vyměnil právě Ronaldo míč s Benzemou, ale Francouz vyslal hodně špatnou ránu. Konec zápasu se nesl v poklidném tempu a po třech nastavených minutách si hosté připsali tři body do skupiny Ligy mistrů. To znamená první příčku. S námi jde dál AC Milán, který remizoval v Curychu. Soupeře se dozvíme 18. prosince během losu v Nyonu.

Zápas v Marseille Realu Madrid vyšel. K vidění sice bylo hned několik velkých chyb v obraně a také jedna velká brankáře, ale vždy jsme se z toho dokázali dostat, kromě jedné situace, nebo při nás stálo velké štěstí, to samozřejmě u penalty Lucha Gonzáleze. V útočné fázi se příliš nedařilo útočníkům. Nezní to sice příliš logicky, ale o branky se postarali hráči z druhé či třetí vlny, osobně totiž Ronalda nepočítám za útočníka, ale za křídelního záložníka. Z tohoto zápasu si Real může odnést mnoho cenných zkušeností, jak už ponaučení v defenzivní činnosti, tak v té ofenzivní. Dnes bych neřekl, že by se duel někomu příliš nepovedl, spíše nebyli někteří tolik vidět, jak by se od nich očekávalo, ale u nikoho to nebyla nějaká tragédie. Po zápase s Marseille bych tak nejraději jen chválil., i když tedy Iker si za svůj penaltový zákrok zaslouží pokárání. Podle mého dnes odehrál velice slušné utkání Cristiano Ronaldo, dal dva góly, byl i celkem dost vidět. Po mnoha slovech kritiky si chválu dnes zaslouží i Marcelo, ten ukázal, že rozhodně fotbal hrát umí. Dobře podle zahráli i Lass, Sergio Ramos (u něj tedy jen v ofenzívě) a třeba i Rafael van der Vaart, který si hodně nahlas říká o místo v sestavě, zvláště jeho rohy jsou smrtící. Nyní ale přichází na program velice těžký test madridského týmu. Blancos totiž pojedou na Mestallu, kde je prověří Valencia.

Stadion: Stade Vélodrome (20:45, 08. 12. 2009)
Rozhodčí: Wolfgang Stark (NĚM)
 Diváci: ?? ???