Finále Copa del Rey (16.4.2014) | Výkop: 21:30

Stadion: Mestalla, Valencia (55 000 diváků)
Ángel Di María (11.)Marc Bartra (68.)
Gareth Bale (85.)
Reportáž utkání
Copa del Rey

Real Madrid to dokázal! Pod Carlem Ancelottim slaví tým první trofej. Na Mestalle porazili Los Blancos Barcelonu 2:1 a podevatenácté slaví vítězství v Copa del Rey. Barcelona naopak zakončila týden hrůzy, kdy ztratila naději na trofej v Lize mistrů, Španělském poháru a nejspíše i v La Lize. O triumf se góly zasloužili Ángel Di María a Gareth Bale.

Real Madrid postrádal svou největší útočnou zbraň, Barcelona nuceně nastoupila v oslabené defenzivě. Z této výhody nakonec více vytěžil Real Madrid, neboť Portugalce zastoupili Ángel Di María s Garethem Balem, zatímco obrana Barcelony si utkání za rámeček rozhodně nedá.

Utkání začalo pořádně zostra. Už ve 3. minutě musel rozhodčí Matheu Lahoz krotit Iscovy emoce žlutou kartou po faulu na Neymara. Real se ale prezentoval i v dobrém světle. V 11. minutě šel totiž do vedení! Po rychlém kontru se míč přes Benzemu dostal až k Ángelu Di Maríovi, který přes vracejícího se obránce poslal míč na zadní tyč Pintovy branky. Při Valdésově zranění jednička v brance Barcelony si na míč sice sáhla, ale mimo tři tyče ho nevytěsnila. Čisté svědomí by nejspíše nebylo na místě.

Nedlouho po gólu se emoce rozplály naplno. Žluté karty viděli po zásluze Pepe s Neymarem. Sudí Lahoz s hráči nehodlal vůbec diskutovat a tolerovat nějaké výstřelky či eskapády. Postupně začala hru kontrolovat Barcelona. Kombinační hra blaugranas ale postrádala nečekanou myšlenku, hráči Realu se bránili bez větších obtíží. V zápise jako hosté vedení madridští začali spoléhat na brejky, kterých s postupem času začalo přibývat. Barcelona svého soupeře tlačila až do poločasového hvizdu, z územní převahy ale nic vytěžit nedokázala.

Karim Benzema
Benzema vs. Mascherano (© Realmadrid.com)

Hned z kraje druhé půle vystřídal Adriano Jordiho Albu na levém beku. Jinak se ale na obrazu hry z prvního dějství nic nezměnilo. Barcelona tlačila, Real úspěšně vzdoroval a zakládal nebezpečné brejky. Ani faulů a typicky španělských situací neubylo. V 53. minutě zastavil nedovoleně rozeběhnutého Pepeho tvrdým zákrokem Javier Mascherano a také on byl napomenut. Gól Barca stále ne a ne vstřelit a čas se rychle krátil. Po hodině zápasu přišel hru Katalánců rozhýbat rychlonohý Pedro Rodríguez, jenž nahradil Fábregase.

Velká šance ale byla vzápětí k vidění na opačné straně, než kde ležely Pedrovy primární úkoly. V 67. minutě se Pinto musel hodně činit, aby Benzemovu střelu vytlačil mimo branku. Stará známá a otřepaná fráze "nedáš - dostaneš" se vyplnila také tentokrát. Už o dvě minuty později si na rohový kop naskočil Marc Bartra a skvěle umístěnou hlavičkou do horního růžku nedal plachtícímu Casillasovi vůbec žádnou šanci odvrátit nejhorší. Bylo srovnáno!

Pomalu se zdálo, že se bude opakovat scénář zpřed tří let, kdy utkání šlo za stavu 0:0 do prodloužení. Že by tomu letos mohlo být jinak, naznačil v 81. minutě Luka Modrić dalekonosnou střelou, která skončila na pravé tyči Pintovy branky. Jednalo se o předehru toho, co přišlo o 4 minuty později. 85. minuta finálového utkání zkrátka patřila Garethu Baleovi! Velšan nasadil ke sprintu už u půlící čáry, ač vytlačen Bartrou několik metrů mimo hřiště, dokázal stopera Barcelony předběhnout a v závěru celé akce vykoupat také v brance stojícího Pinta.

Hráči Barcy zůstali v šoku nevěřícně zírat. Oba trenéři okamžitě sáhli ke střídáním. Carlo Ancelotti s cílem zpevnit defenzivu (Di Maríu nahradil Illarramendi), Tata Martino s vírou v to, že další rychlík z lavičky může vykřesat naději v podobě prodloužení (aneb Bartru nahradil Alexis Sánchez).

Utkání ještě zdaleka nebylo u konce. V 89. minutě mohl srovnat Neymar, jenže v jasné šanci před padajícím Casillasem trefil pouze levou tyč. Tu běžela madridská modla také ihned poplácat. Zbytek zápasu už Real zvládl. Zbývající minuty rozkouskoval a defenzívu posílil Varanem s Casemirem (dohráli Isco s Benzemou).

Campeones
Campeones (© Realmadrid.com)

Real Madrid tak dokráčel ke svému 19. triumfu v Copa del Rey a vzájemnou bilanci finálových utkání s Barcelonou přetáhl na svou stranu v poměru 4:3. Blaugranas prožili týden hrůzy a výsledkový ramadán se vším všudy, když po vyřazení v Lize mistrů a pravděpodobně ztrátě šancí na ligový titul prohráli také pohárové finále.

Vydáno: 16. 04. 2014 23:27 | Autor: Petric32