Copa del Rey, 1. semifinále (30. 1. 2013) | Výkop: 21:00

Stadion: Santiago Bernabéu (83 000 diváků)
Střelecká listina
Raphaël Varane (81.)Cesc Fabregas (50.)
Reportáž utkání
Raphael Varane

V prvním duelu semifinále Copa del Rey jsme byli svědky výtečného fotbalu korunovaného odpovídajícím výkonem sudího Close Gómeze. Góly padaly až ve druhé části hry. Chvíle slávy si užili Fábregas a především 19letý Raphaël Varane, který za Real Madrid odehrál životní zápas a udržel šance do odvety zcela otevřené.

Už ve druhé minutě se na kapitánovi Realu Madrid Cristianu Ronaldovi vyžlutil Piqué a Portugalec z následného přímého kopu z hranice šestnáctky nepříjemně protáhl Pinta. Toho nepříjemně překvapil i před uběhnutím deseti minut hry z pravé strany centrující Essien, míč se ale snášel přesně pod břevno. Pinto se tak opět musel činit.

Opravdu vážně zahrozila Barcelona poprvé ve 13. minutě, kdy ubíhající Messi počkal na spoluhráče a následně do brejku vyslal Andrése Iniestu. Jeho střela (přihrávka Albovi?) ale mířila k rohovému praporku. Úvod zápasu patřil spíše domácím. Po čtvrthodině hry dostal první žlutou kartu i hráč Realu Madrid, jmenovitě Ricardo Carvalho, který hasil už druhou hrubku Xabiho Alonsa v dosavadním průběhu zápasu. Už o chvíli později pískal Clos Gómez Carvalhovi další faul, jen několik kroků od vápna. Exekuce přímého kopu se ujal Xavi a orazítkoval břevno.

Ve 24. minutě se zatmělo před očima nejednomu fanouškovi domácích. Obrovskou hrubku vyrobil Carvalho, když ‘malé domů‘ dal slabou razanci a k míči se dostal unikající hráč hostů. López byl z branky, ale neštěstí zabránil zády k míči napůl zády otočený Varane, jenž míč vykopával téměř patou. V této fázi zápasu Barcelona jednoznačně vedla na odpískané ofsajdy. První půlhodinu zápasu plnou napětí zakončil po Ronaldově přihrávce jen těsně vedle tyčky zakončující Benzema.

Tu druhou načala Barcelona standardkou z roku šestnáctky po Ronaldově faulu. Deset minut před poločasovou přestávkou musel být ošetřován gólman hostí Pinto, kterému po Callejónově centru zajel kolíkama kopaček do slabin Alvés. Tři minuty před vypršením řádné hrací doby první půle viděl žlutou kartu Callejón za odstavení Alby rukama v součinnosti s výhradami vůči sudího rozhodnutí. V úvodní části zápasu jsme gól neviděli. Oba celky měly ze hry přibližně stejně, průběžný výsledek byl zasloužený.

Stejně jako v případě prvního poločasu, i v tom druhém první větší šanci zaznamenali domácí. Už po dvou minutách zakončoval těsně nad branku Benzema po kombinaci s Ronaldem. Ještě do 50. minuty ale udeřila Barcelona. Callejónův vykopávaný míč z obrany vybojoval Busquets a bleskově vyslal do šance Fábregase. Ten nedal Diegu Lópezovi střelou do mírného protipohybu šanci. 0:1 pro hosty.

Nedlouho poté se Fábregas dostával do další slibné šance, plány mu ale překazil výborným defenzivním zákrokem v zápase velmi jistý Raphaël Varane. Před odehráním hodiny zápasu se José Mourinho rozhodl stáhnout svého jmenovce Callejóna, kterému zápas nevyšel úplně podle představ, a na plac poslal Luku Modriće. Do šancí se postupně dostali Alvés (zakročil López) i na druhé straně Ronaldo, který mířil vedle. V 66. minutě rozjel Real rychlý protiútok na pár doteků. Před jinak do prázdné brány zakončujícím Ronaldem předvedl dobrý obranný zákrok i za cenu bolestivé grimasy Piqué. To už na hřišti nebyl Benzema, kterého dvě minuty předtím nahradil Higuaín.

Přesně dvacet minut po prvním zásahu mohl Fábregas udeřit znovu. Obraně unikající Alvés mu poslal zpětnou přihrávku, kterou ovšem bývalý tahoun Arsenalu zakončil z dobré pozice jen střelou nad břevno. Hned z další akce Realu si jedna z ústředních postav předešlého okamžiku, Brazilec Alvés, odnesla žlutou kartu za odstrčení Ronalda. V této fázi zápasu Bílý balet zcela odpadl a jen zázrakem po samostatném nájezdu Pedra nebylo skóre zápasu už 0:2. Křídlo Barcelony hrající ve výborné formě mířilo vedle tyče. No a krátce poté (v 76. minutě) bylo nahrazeno Alexisem Sánchezem.

Ještě před 80. minutou skóroval Messi, ale postranní rozhodčí správně odmával metrový ofsajd. Celé situaci předcházela Khedirova ztráta míče. Hbitý Argentinec se nenechal odradit a v závěsu přišla jeho druhá, tentokráte individuální akce. Nejprve vykoupal na zemi Carvalha, ale na Varana už byl krátký. A právě mladý Francouz, který už v necelých dvaceti letech převyšuje svými výkony mnoho světových defenzivních hvězd, v 81. minutě zavelel k ofenzívě. Centr z kopačky Mesuta Özila dokázal díky své výškové převaze skvěle využít a srovnal na 1:1!

Do poslední pětiminutovky vstoupili hosté již bez střelce gólu Fábregase, kterého nahradil Alcántara, a se žlutě označeným Puyolem. Toho napodobil minutu před koncem Xabi Alonso. Ještě předtím se ale skvělým zákrokem proti Albovi blýsknul Diego Alvés. Ve tříminutovém nastavení se zápas hraný celou dobu ve vysokém tempu dohrál a konečný stav 1:1 zůstal. Více za něj budou určitě vděční domácí, které Barcelona ve druhém poločase přehrávala.

Do odvety je tedy vše otevřené. Tam už ale madridští nastoupí v silnější sestavě. Mužem duelu hraného na Santiago Bernabéu se bezesporu stal 19letý talent a budoucí (současná?) stoperská hvězda Raphaël Varane!

Vydáno: 30. 01. 2013 23:00 | Autor: Petric32