Dvojtýždňové zhrnutie basketbalu

Čas 23. 12. 2011, 11:15 | Autor redakce | Zdrojrealmadrid.com, euroleague.net
Real Madrid vs. Maccabi T-A

Päť zápasov, debuty Singlera a Dieza, prvá hra Velickovica po zranení, istota že basketbalisti vstúpia do nového roku z prvého miesta v Endesa lige a postup zo základnej skupiny Euroligy tiež z prvého miesta - dva týždne basketbalu v Reale Madrid

8.12.2011 Real Madrid 88:64 Maccabi Electra (Euroliga)
Nikola Mirotic bol v tomto zápase hrdinom. Tímu pomohol ako v útoku tak aj v obrane. Výborná bola jeho podkošová hra a takisto hra spoza trojkovej čiary.
Real mal spočiatku problémy s faulamy, ale hráči Maccabi nemali svoj deň a nedokázali chyby súpera využiť. Na konci prvej štvrtiny Real vyhrával o 7 bodov.
Hostia sa pomaly prebúdzali a skóre 37:25 dokázali skorigovať na stav 39:38. Maccabi ťažilo najmä z chýb Realu pod košom. Los Merengues sa do boja vrátili prostredníctvom obrannej hry Mirotica, ktorý takmer celú druhú štvrtinu kradol lopty súperovi a podporoval Rodrigueza v útoku. Z práce týchto dvoch tak Real išiel do šatne s 8-bodovým náskokom (48:40).
Tomic sa v tretej štvrtine musel porúčať z palubovky a tak rad prišiel na Llulla. Do hry nastúpil aj Carroll, ktorý v posledných 10 minútach nastrieľal niekoľko trojok.
Real sa týmto víťazstvom dostal na prvé miesto v základnej skupine Euroligy. Našimi najlepšími strelcami boli Mirotic (26 bodov) a Carroll (17 bodov).

11.12.2011 Estudiantes 90:85 Real Madrid (Liga)
Real Madrid tento zápas jednoducho nezvládol. Hráči nedokázali využiť 17-bodový náskok a nakoniec prehrali po ôsmych výhrach v rade.
V počiatočných minútach určoval tempo hry Real Madrid. Pre Estudiantes, ktorý prišli po štyroch prehrách v rade, to nevyzeralo dobre ani v tomto duely. Po prvých minútach Real viedol už 3:20 a prvú štvrtinu vyhral 16:29.
Hráči kráľovského klubu do druhého dejstva vošli príliš sebaisto a Estudiantes to využil v podobe šnúry 11:0. Estudiantes pomaly rozdiel v skóre znižovali a to hlavne vďaka odvahe, nie zručnosti. Naši hráči na pozícii centra hrali vynikajúco a pre domácich boli nočnou morou. Kým Tomic v polčase nastrieľal 13 bodov tak Mirotic mal na konte 11 doskokov. V druhej štvrtine si debut odkrútil aj nový hráč Realu Kyle Singler a v tíme získal svoje prvé body.
V druhom polčase to už bola úplpne iná hra. Estudiantes sa nebezpečne približoval (57:58) a Real na konci tretej časti viedol už iba o dva body.
Štvrtú štvrtinu sa misky váh definitívne naklonili na stranu hostí a zvrátiť to už nedokázal ani výborne hrajúci Llull.
Najlepšími strelcami boli Tomic, Llull (obaja po 18 bodov) a Carroll (16 bodov).

14.12.2011 Real Madrid 101:83 Partizan (Euroliga)
Táto výhra znamenala už tretie víťazstvo Realu nad 100 bodovú hranicu a Singler si týmto zápasom odbil debut aj v Eurolige.
Prvá štvrtina pekne ilustrovala o aký zapas približne pôjde (29:15).
Hráči Realu (najmä Reyes) boli v druhej časti v obrane niekedy až príliš uvoľnený a z toho hostia vedeli ťažiť. Laso si však vyžiadal timeout a po ňom nasledovala šnúra 8:0 za 45 sekúnd hry. Ofenzíva Realu bola neuveritelná a Tomic bol dovtedy jediným hráčom, ktorý nestrelil bod.
Tretiu štvrtinu boli hostia zmierený s porážkou a už len čakali na ich posledný zápas v Eurolige v poslednom, desiatom, týždni.
V posledných minútach stretnutia mal Real náskok 20 bodov, ktorý sa im darilo udržiavať až do konca. Do zápasu nastúpil na niekoľko minút aj hráč akadémie Jorge Sanz a Velickovic hral prvých 5 minút od jeho dva a pol mesačného zranenia.
Najlepšími na palubovke boli Mirotic (20 bodov, 8 doskokov), Reyes (15 bodov, 7 doskokov) a Carroll (22 bodov).

18.12.2011 Real Madrid 83:61 Assignia Manresa (Liga)
V poslednom domácom stretnutí roku 2011 zverenci Pabla Lasa vyhrali a zabezpečili si tak že podobne ako futbalový oddiel budú sviatkovať v čele tabuľky.
Manresa tento zápas brali ako výzvu nakoľko z posledných piatich zápasov vyhrali len raz. Kyle Singler v prvej štvrtine ukázal svoje kvality a to aj napriek tomu, že s tímom je len týždeň a bol to jeho len 3. zápas za Real Madrid. Na konci prvej štvrtiny Real vyhrával po skvelej hre 22:13.
Na začiatku druhej štvrtiny predviedli hráči Realu opäť výbornú hru a v úvodných minútach zvyšovali svoj náskok. Ten na konci druhého dejstva narástol na 19 bodov (46:27).
V tretej štvrtine hráči hostí začali využívať chyby súpera a za skóre 0:5 si Laso vyžiadal timeout. V poslednej prestávke Real vyhrával 65:45.
Velickovic, ktorý prišiel v poslednej štvrtine si zahral v zostave s dvoma hráčmi akadémie, ktorými boli Jorge Sanz a Dani Diez.
Najlepšími strelcami boli Mirotic (20 bodov), Reyes (14 bodov) a Llull (12 bodov).

22.12.2011 Anadolu Efes 66:75 Real Madrid (Euroliga)
Na otvorenie skóre zápasu sa čakalo pomerne dlho. Hostia nevedi prísť na recept na prekonanie obrany Efesu a nepomohla k tomu ani výborná hra Llulla. Po prvej štvrrtine svietilo na tabuli skóre 21:15.
Na začiatku druhej štvrtiny Anadolu vyhrávali už o 10 bodov a v priebehu sa rozdiel skóre vyšplhal až na 17 bodov. Potom sa už však prebudili aj hráči Realu a náskok súpera pomaly sťahovali. Postarali sa o to najmä hráči Llull, Carroll a Rodriguez. Skóre po druhej štvrtine bolo 43:36.
Domáci Güler sa síce na začiatku druhej polovice blysol trojkou, ktorá znamenala opäť dvojciferný rozdiel v skóre, ale Carroll a Tomic vedeli rýchlo odpovedať. Následne Mirotic premenil trojkový pokus, domácim sa prestalo dariť v streľbe a skóre bolo 49:49 a do konca štvrtiny už bol vo vedení Real Madrid (56:57).
Štvrtá štvrtina už bola v znamení kráľovského klubu a svoj jednobodový náskok, ktorý si odnášal z tretej štvrtiny už len navyšoval. Singler potvrdil v zápase skvelú formu a spolu s ostatnými hráčmi v podstate rozhodli o zápase už tri minúty pred koncom, keď viedli o 11 bodov. Zápas nakoniec skončil 66:75 a Real postupuje zo základnej skupiny Euroligy z prvého miesta. Svojho nasledujúceho súpera spozná v stredu 28.12.2011, kedy sa bude v Barcelone konať žreb TOP16 Euroligy.
Najlepšími strelcami na strane Realu boli Mirotic (16 bodov), Carroll, Llull a Singler (všetci traja po 12 bodov).